Autor: ČTK, aoc, lin
Ústavní soud obdržel kompetenční žalobu prezidenta Petra Pavla ve sporu o účast na červencovém summitu NATO v Ankaře. O případném přednostním projednání rozhodne plénum, tedy sbor všech ústavních soudců a soudkyň. Sejde se ve středu. Do té doby nebude soud poskytovat žádné další informace. Pavel považuje rozhodnutí vyloučit jej z delegace za bezprecedentní a mimořádně nešťastný krok.
Vláda v pondělí oznámila, že s účastí Pavla na summitu, který se koná za dva týdny, nepočítá. Misi povede premiér Andrej Babiš (ANO), účastnit se budou i ministři obrany Jaromír Zůna (za SPD) a zahraničních věcí Petr Macinka (Motoristé). Pavel už dříve avizoval, že se v takovém případě obrátí na Ústavní soud.
Je pozdě, prezident už s kompetenční žalobou nemá šanci, říká ústavní právník
Návrh na zahájení řízení ve sporu o rozsah kompetencí přišel v pondělí večer datovou schránkou. „Ve věci budou nyní probíhat standardní procesní úkony, podání bude přidělena spisová značka a soudce zpravodaj v souladu s rozvrhem práce,“ uvedla jeho mluvčí Miroslava Číhalíková Sedláčková. Soud si podle ní uvědomuje naléhavost věci.
„Rozhodnutí vyloučit prezidenta republiky z delegace považuji za bezprecedentní a mimořádně nešťastný krok,“ stojí v prohlášení kanceláře prezidenta republiky.
„Zastupování státu navenek je pravomocí prezidenta podle článku 63 Ústavy České republiky. Je to v podstatě popis jeho práce. Vyloučit prezidenta z výkonu této pravomoci tedy znamená omezit jeho roli, kterou mu dává Ústava, nikoli vládní usnesení,“ stojí dále v prohlášení.
Babiš v reakci uvedl, že Pavlovo rozhodnutí respektuje, ale nedomnívá se, že je to dobře. „Není správné, pokud na sebe ústavní činitelé podávají žaloby k ústavnímu soudu, proto jsem také kompetenční žalobu nepodal, když pan prezident odmítal jmenovat pana Turka ministrem, přestože podle mě a mnohých odborníků ústavu překračoval,“ uvedl.
„My jsme rozhodli pragmaticky, a hlavně prakticky na základě zhodnocení toho, jak ten summit bude probíhat, opravdu není pravda, že neformální večeře je čistě reprezentativní záležitost, tam se naopak dojedná často mnohem víc. Nedávalo by proto smysl, abychom v delegaci byli společně,“ dodal.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ustavni-soud-kompetencni-zaloba.A260623_095336_domaci_aoc